اهمیت دامنه های ملی دات آی آر ( ir.)

🇮🇷از دامنه های ملی ir. برای راه اندازی سایتتان استفاده کنید یکی از اصلی ترین نکات و راه

🇮🇷از دامنه های ملی ir. برای راه اندازی سایتتان استفاده کنید

یکی از اصلی ترین نکات و راه ها در ظاهر شدن سایت در نتایج اینه که اگه میخواین در کشور ایران و در وب فارسی جایگاه مطلوبی در نتایج گوگل کسب کنین از دامنه های ملی کشور ایران مانند ir. برای شروع کارتون استفاده کنین. در صورتی که از دامنه ir. برای سئو و بهینه سازی سایتتون استفاده کنین و سایتتون رو با دامنه آی آر راه بندازین باتوجه به این که گوگل زبان و مکان جستجو کنندگان رو شناسایی می کنه مثلا شناسایی می کنه که یه شخص ایرانی با یه کلمه فارسی در حال سرچ داخله گوگله، و با توجه به این که گوگل میدونه یه سایت ir. نیز مربوط به یک شرکت ایرانیه؛ سعی می کنه سایتی رو تو نتایج به کاربراش نمایش بده که هم زبان و هموطن فرد جستجو کننده باشه به همین دلیل استفاده از دامنه های ir. برای سایت های فارسی زبان یه برگ برنده در انجام پروژه های سئو و بهینه سازی محسوب میشه.

Infected_Rain_IR_Symbol

🇮🇷برتری دامنه ها با پسوند آی آر:

ir. مخفف نام iran معرف نام کشورمان ایران است و پسوند ملّی است، جزو گروه دامنه های CCTLD می باشد. دامنه ir. برای کشور ایران در نظر گرفته شده است و سایت هایی که مرتبط با ایران هستند، می توانند از این دامنه استفاده کنند. اگر شخصی خارج از یک کشور خاص بدون اینکه در آن کشور اقامت داشته باشد بخواهد از دامنه های ملی استفاده کند معمولا دچار مشکل می شود. نکته ای که در مورد دامنه های ملی صادق است، این موضوع می باشد که قوانین مربوط به هر دامنه به صورت ملی تعریف می شود و تابع قوانین آن کشور خاص می باشد. معمولاً دانشگاه ها و مراکز و سازمان های دولتی دامنه های خود را با پسوند ir ثبت می کنند، چرا که نشان دهنده آن مرکز در کشور ایران می باشد. طبق قوانین بین المللی اگر یک دامنه com. را ثبت کنید و در موعد مقرر آن را تمدید نکنید و شخص دیگری آن را ثبت کند، نهایتا این دامنه متعلق به اولین نفری است که آن را ثبت کرده مگر آنکه آن را فروخته باشد و حق مالکیت دامنه حتی در صورتی که دامنه تمدید نشود، برای اولین شخص ثبت کننده محفوظ است، اما چنین قانونی برای دامنه های ir وجود ندارد حتی اگر شما یک دامنه با پسوند ir را ثبت کنید و پس از مدتی یک شخص حقوقی ادعای برند آن دامنه را داشته باشد مالکیت دامنه از شما سلب خواهد شد و به شخص حقوقی تعلق می گیرد، البته این قانون تنها در ایران صدق میکند. از آنجایی که این نوع دامنه ها توسط مرکز ثبت دامنه (مرکز تحقیقات فیزیک نظری (ایرنیک) که در تهران واقع است، به ثبت نهایی می رسند، مالکیت این دامنه ها در مقایسه با سایر پسوند های دامنه که توسط شرکت های بین المللی خارج از ایران به ثبت می رسد، قابل اعتماد تر است. ضمن اینکه دامنه ها با استناد به اطلاعات کامل شخص، شرکت، سازمان یا موسسه، در این مرکز بصورت دقیق بررسی و سپس به ثبت نهایی می رسد و احتمال آزاد بودن دامنه با نام دلخواه شما با پسوند آی آر نسبت به سایر پسوند های دامنه، بیشتر است.

dot-com-or-dot-ir1

تفاوت دامنه های ir . 🇮🇷 از نظر سئو

مهمترین تفاوت پسوند دامنه ها در سئو بر اساس نوع مخاطبی است که دارند. گوگل و سایر موتورهای جستجو همواره تلاش می کنند، بهترین پاسخ ممکن را به جستجوی کاربر ارائه دهند و به همین جهت یکی از معیارهای اساسی که دارند، انطباق خواسته کاربر با عبارتی است که جستجو کرده ، مطابق با منطقه زندگی او می باشد. یکی از راه های روشن سازی این موضوع در نظر گرفتن شرایط مکانی است، به عنوان مثال اگرفردی در تهران به دنبال مرکز خرید بگردد باید اطلاعات مراکز خرید نزدیک به محل خود را پیدا کند و فرد دیگری که در پاریس به دنبال مرکز خرید است، می بایست اطلاعات متفاوتی که مرتبط به آن مکان می باشد را ببیند. موتور جستجوگر گوگل در ابزار web master tools خود این امکان را در اختیار مدیران سایت ها قرار داده تا بتوانند کشور مورد نظر خود را انتخاب کنند تا در نتایج گوگل برای مخاطبانی که در آن کشور جستجو می کنند، نسبت به سایر سایت ها بالاتر نمایش داده شود. البته گوگل به صورت خودکار دامنه های ملی را بر اساس نتیجه جستجوی کاربر در همان کشور قرار می دهد و نیازی به تنظیمات این بخش برای دامنه های ملی نیست. البته مشکل دامنه ir تحریم بودن در تبلیغات گوگل است و اگر بخواهید از تبلیغات گوگل استفاده کنید، عملا بهتر است از دامنه با پسوند com استفاده شود، اما اگر برنامه ای برای استفاده از سیستم تبلیغات گوگل ندارید، دامنه های ir می تواند گزینه مناسبتری باشد. البته این شرایط تا زمانی برقرار خواهد بود که تحریم های ایران ادامه داشته باشد.

نتیجه گیری:👁‍🗨

در صورتی که دامنه با پسوند ir ثبت نمایید، نتایج بهتری را در موتورهای جستجوگر با توجه به سرچ در منطقه ایران نشان خواهد داد.

ir domain

 

ثبت دیدگاه